Aktualności
2014-12-11
Słoneczna rewolucja
Choć aktualne mistrzostwo świata należy do Niemców, to na polskim boisku mocne zagranie szykuje Kielecki Park Technologiczny. I nie chodzi wcale o piłkę nożną - KPT równa do najlepszych w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
Rekord Niemców padł w tej dziedzinie, zanim jeszcze 13 lipca na brazylijskim mundialu po raz czwarty w historii zdobyli złoty medal w piłce nożnej, stając się tym samym pierwszą w historii europejską drużyną, która zwyciężyła w mistrzostwach organizowanych w Ameryce.
Miesiąc wcześniej, 9 czerwca 2014 roku, Niemcy pobili bowiem inny ważny światowy rekord – aż 50,6 proc. całkowitej energii zużytej w tym kraju miało swoje źródło w ogniwach fotowoltaicznych, czyli pochodziło z energii słonecznej.
Co w tej dziedzinie szykuje Kielecki Park Technologiczny? Otóż już w przyszłym roku, praktycznie wszystkie obiekty KPT mają być zasilane właśnie w ten sposób.
Pierwsza słoneczna inwestycja Parku jest w trakcie realizacji. Chodzi o budynek przy ul. Olszewskiego 6, który aktualnie jest przebudowywany na potrzeby nowego Zespołu Inkubatorów i Energetycznego Centrum Nauki. Będzie on ogrzewany i zasilany w energię poprzez jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów fotowoltaicznych, taki sam, jakim od niedawna szczyci się lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce. Panele fotowoltaiczne zajmą ok. 600 m² zachodniej elewacji budynku, zostaną także zamontowane w zadaszeniu głównego wejścia oraz zadaszeniu parkingu. Dodatkowo instalacja wyposażona będzie w automatyczny system topienia śniegu i lodu, czyli funkcję NoFrost, a automatycznie odśnieżane carporty pojawią się nad 80. stanowiskami parkingowymi.
Oprócz tego w budynku zostanie również wdrożony System Zarządzania Energią, który będzie pokazywał, ile wynoszą oszczędności w emisji dwutlenku węgla (CO₂), uzyskane dzięki instalacji paneli.
- Ogniwa fotowoltaiczne, które zaprojektowaliśmy dla tego budynku, są ogniwami trzeciej, najwyższej generacji. Takie same zasilają w energię lotnisko w Jasionce, które jest zresztą pierwszym w Polsce portem lotniczym z instalacją fotowoltaiczną – podkreśla Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.
Tak nowoczesny system przy Olszewskiego 6 w Kielcach to jednak dopiero początek wielkiej słonecznej rewolucji w KPT. Władze parku zdecydowały się bowiem pójść w tej dziedzinie „na całość”.
Kilka tygodni temu zapadła ostateczna decyzja, że w systemy fotowoltaiczne wyposażone zostaną cztery kolejne obiekty parku.
Chodzi o trzy budowane hale produkcyjne przy ul. Olszewskiego i Przygodnej oraz istniejący już budynek Centrum Technologicznego. - Będą to małe farmy fotowoltaiczne, zlokalizowane na dachach tych obiektów. Wprawdzie pierwsza koncepcja zakładała wybudowanie małej farmy na działce za parkingiem KPT, ale uznaliśmy, że jest on na tyle atrakcyjny, że może być w przyszłości zagospodarowany w inny sposób. Dlatego lepszym pomysłem będzie maksymalne wykorzystanie miejsca na budynkach, które już istnieją bądź są budowane – opowiada Łukasz Dziedzic, prezes spółki EkoEnergia Polska, która opracowała projekt instalacji fotowoltaicznej dla KPT.
Czy słoneczne farmy sprawią, że budynki KPT staną się samowystarczalne?
- Z naszych szacunków wynika, że ilość energii, która będzie produkowana z takiej instalacji nie tylko pokryje w 100 proc. istniejące zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale nawet umożliwi odsprzedaż nadwyżek do sieci energetycznej dystrybutora – podkreśla Łukasz Dziedzic.
A wszystko to już w bardzo niedalekiej przyszłości. Zarówno słoneczne farmy na dachach hal, jak i wyposażony w nowoczesny system fotowoltaiczny budynek Zespołu Inkubatorów mają być gotowe w połowie przyszłego roku.
- Dzięki tym inwestycjom nie tylko będziemy mogli zasilać nasze budynki z własnego źródła i tym samym uniezależnić się od dotychczasowego dostawcy, ale także promować ideę odnawialnych źródeł energii.
Spodziewam się, że wiele firm czy instytucji z całego kraju będzie chciało tu przyjechać i zobaczyć zastosowane przez nas rozwiązania – podkreśla dyrektor KPT.
- Jako kraj członkowski Unii Europejskiej, Polska ma konkretne zobowiązania co do wdrożenia na określonym poziomie źródeł energii odnawialnej. Do 2020 roku musimy wytwarzać w ten sposób 20 proc. energii. Dlatego to właśnie takie instytucje jak parki technologiczne powinny realizować ekologiczne inwestycje, promować je i pokazywać, że są one i opłacalne i w zasięgu ręki – dodaje Łukasz Dziedzic.
Dlaczego warto inwestować w ekologiczne technologie?
Energia elektryczna pozyskiwana jest z promieni słonecznych, przy czym nie trzeba wcale mieszkać w słonecznej Hiszpanii, bo jest ona generowana nawet w pochmurne dni. W ten sposób powstaje czysta, zielona energia, alternatywna dla elektrowni, które wytwarzają prąd, spalając węgiel lub gaz. Oprócz walorów ekologicznych taka inwestycja gwarantuje niezależność energetyczną i to na długie lata.
Nie bez przyczyny zachodnie kraje nieustannie zaskakują nowymi rekordami i rozwiązaniami w tej dziedzinie. W Europie oprócz Niemców prym wiodą tu jeszcze Włosi i Brytyjczycy.
Już wkrótce panele fotowoltaiczne montowane będą na kultowych brytyjskich budkach telefonicznych, których w całym kraju jest aż 65 tysięcy.
Ponieważ zdecydowana większość stoi dziś całkowicie bezużyteczna, wymyślono, że dzięki panelom słonecznym staną się stacjami doładowania telefonów komórkowych oraz będzie można wyświetlać na nich reklamy. O tym, jak na Wyspach popularna jest fotowoltaika, świadczy też inny fakt. W ubiegłym roku szwedzki producent mebli IKEA zdecydował się wprowadzić do sprzedaży w swoich brytyjskich centrach handlowych zestaw paneli fotowoltaicznych do montażu w domach jednorodzinnych i szeregowych. Także w Wielkiej Brytanii zakończono w tym roku instalację największego w kraju systemu paneli słonecznych na dachu. Na taką inwestycję zdecydował się Jaguar Land Rover, lokalizując ją na swoim nowym centrum produkcji silników w biznes parku I54 South Staffordshire. Zamontowano tam ponad 21 tysięcy paneli fotowoltaicznych.
Jeszcze ciekawsze nowinki z tej dziedziny dochodzą spoza Europy. W Stanach Zjednoczonych firma Solar Roadways, na zlecenie Federalnej Administracji Drogowej, pracuje nad prototypem parkingu solarnego, co w przyszłości ma doprowadzić do budowy dróg z paneli słonecznych. Panele, które będą stosowane przy takich inwestycjach, mają obejmować także system grzewczy, aby automatycznie odśnieżać drogi i roztapiać lód, oraz oświetlenie LED dla linii drogowych. Z kolei naukowcy z uniwersytetu w Michigan opracowali całkowicie przezroczyste ogniwo fotowoltaiczne, które może mieć szerokie zastosowanie, szczególnie w inwestycjach na fasadach budynków. Nie ingeruje bowiem w żaden sposób w ich estetykę, ponieważ jest praktycznie niewidoczne.
Za to Japończycy wymyślili nawet niewielkiego robota, który samodzielnie czyści panele słoneczne.
Wyprodukowała go firma Sinfonia Technology z myślą o wielkich farmach słonecznych. Robot jest zasilany bateriami, pracuje za pomocą obrotowej szczotki i wycieraczki. Ma też zbiornik na wodę, którą spryskuje panele. W ciągu godziny jest w stanie wyczyścić nawet 100 m² powierzchni.
Projekt "Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku
Technologicznego" jest współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój
Polski Wschodniej."